2025. március 30., vasárnap

Helder Camara: Csak egyetlen fizetőeszköz érvényes....

 



"Ha meghalunk, nem vihetjük magunkkal a 
betétkönyvünket.
Az örökkévalóságban csak 
egy "fizetőeszköz" érvényes:
a tettekre váltott szeretet."

 (Helder Camara)   

2025. március 29., szombat

FILM: Tyson futása....

 




A Tyson futása egy inspiráló dráma, amely egy 15 éves autista fiú, Tyson történetét követi nyomon.

Tyson úgy dönt, hogy részt vesz egy városi maratonon, hogy bizonyítsa képességeit, és közelebb kerüljön távolságtartó apjához, aki híres fociedző. A fiú útja tele van kihívásokkal, de kitartása és hite végül nemcsak a saját életét változtatja meg, hanem családját is közelebb hozza egymáshoz. A film erőteljes üzenetet közvetít az elfogadásról, a családi szeretetről, és arról, hogy mindenki megérdemli a második esélyt. Az autizmus témája valósághűen jelenik meg, mivel a főszerepet alakító Major Dodson maga is autista, így hitelesen adja át a karakter küzdelmeit és fejlődését. Az alkotás finoman érinti a hit témáját is, néhány keresztény elemmel gazdagítva a történetet.


https://videa.hu/videok/film-animacio/mf-tyson-futasa-full-hd-I6vWWmf2TKdHNd6j

2025. március 22., szombat

Az igaz szerelem döntések sorozata....

 



"Veszekedünk, néha a legkisebb dolgokon is; számlákon, menetrendeken vagy egy tùl kemèny szón. Az igazság az, hogy az igaz szerelem nem az a tündérmese, amiről gyerekkènt hallottunk. Nyers, rendetlen és időnként kimerítő. De a maradás mellett döntünk, nem azért, mert könnyű, hanem azért, mert nem a távozás a válasz, arra, amit felépítettünk. Azt mondva: "Imádom még a legnehezebb részeidet is, és még mindig itt vagyok. "Itt jön be az érettség; annak megértése, hogy a szerelem nem csak szenvedély és izgalom, hanem türelem és elkötelezettség is. Arról van szó, hogy akkor is szembe kell néznetek egymással, amikor legszívesebben elmennél, tudva, hogy minden konfliktus egy lehetőség arra, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz és jobban megértsètek egymást. Nem azért maradunk, mert mindig szép, vagy mert félünk az egyedülléttől, hanem azért, mert a szerelem elkötelezettség. Az a döntés, hogy ne csak akkor legyünk ott, amikor jók a pillanatok, hanem akkor is, amikor kihívást jelentenek. Felismerni, hogy a kapcsolatok nem a tökéletesedés, hanem a fejlődés kérdése. Kitartani, mikor könnyebb lenne elengedni, megérteni, hogy a szerelem igazi szépsége nem abban rejlik, ha elkerülünk minden szünetet, hanem abban, hogy megtanulunk együtt gyógyulni. Tehát harcolunk, javítunk, szeretünk és maradunk; nem azért, mert muszáj, hanem mert úgy döntünk. Minden egyes nap. Ez az igaz szerelem!"

(Forrás: Internet, Ismeretlen)

2025. március 18., kedd

Marie Kondo: RENDTERÁPIA – MINT ÖNISMERETI ÚT....

 


A rendrakás senkinek sem a kedvenc elfoglaltsága, a rendterápia szerint azonban egy rendkívül hasznos tevékenység, sőt mi több, önismereti gyakorlatnak is kiváló!
Marie Kondo japán háziasszony megalkotott egy olyan módszert, amivel a rendrakás nem csak hogy nem megerőltető, hanem még élvezetes is! Magam sem hittem, míg ki nem próbáltam – nehezítésképpen a mindent felforgató, kiborító, összemaszatoló totyogós kisgyermekem mellett. A rendrakás során rengeteg olyan önismereti kérdés merült fel bennem, amelyek hozzásegítettek, hogy a pakolást értelmetlen, időrabló tevékenység helyett egy fejlesztő, tanító, önismereti útként használjam.
ISMERD MEG ÖNMAGAD RENDRAKÁS KÖZBEN…
1. SELEJTEZÉS – ELENGEDÉS
Az első lépés a selejtezés, ami által helyet szabadítasz fel a holmik tárolására. A legtöbb rendrakást az hiúsítja meg, hogy túl sok felesleges holmit tárolunk túl kicsi helyen, ezáltal zsúfolttá válik a környezetünk, ami rendetlenség érzést okoz. Gyűjtsd minden holmidat az egyik szoba közepére kipakolva az összes szekrényt, fiókot! Ezután tárgyanként tedd fel a kérdést: Örömöt okoz ez a tárgy?
Ha a válaszod nem, dobd ki! Felesleges olyan tárgyakat őrizgetni, amelyek nem okoznak örömet. A rendetlenség fő oka a gyűjtögetés, az, hogy nem tudjuk elengedni a tárgyainkat. Kezdetben könnyebb, ha azokkal a tárgyakkal kezded a selejtezést, amelyekhez nem kötnek erős érzelmek. Nem érdemes a fotókkal vagy ajándéktárgyakkal kezdeni, inkább a ruhákkal, könyvekkel, iratokkal, papírokkal. Ha egy tárgy betöltötte a küldetését, dobd ki! Például a régi képeslapokat, vonatjegyeket, leveleket felesleges tárolnod, az emlék úgyis benned él. Ha kidobsz valamit, az nem jelenti azt, hogy megtagadod a múltad. Az emlék, élmény lényege, hogy a részeddé vált, beépült általa valami a személyiségedbe.
Önismereti kérdések: Mennyire könnyű/nehéz számodra az elengedés? Kivel, mivel kapcsolatban őrzöl évek óta felhalmozott emlékeket, kihez köt a legtöbb tárgy?
2. RENDSZEREZÉS – KAPCSOLAT A TÁRGYAKKAL
Ha megszabadultál egy csomó régi holmitól, több helyed lett, elkezdheted a megmaradt dolgok elrendezését. Örömöd fogod lelni benne, mert sosem volt ennyi helyed korábban. A fő szabály: Amit csak lehet, tárolj függőlegesen! A ruhákat se egymás tetejére hajtogatva tárold a szekrényben, hanem egymás mögé hajtva, állítva fiókokban, így nem gyűrődnek, könnyebb átlátni, és gyorsabban ki tudod venni bármelyiket, ha nem a kupac aljáról kell kiügyeskedned.
Ha csak szekrényeid vannak, készíthetsz cipősdobozból kihúzható rekeszeket. Pár nap alatt meg fogod szokni, és meg fogod tapasztalni, hogy nem tűnik el a rend néhány hét alatt. Ne felejtsd el, a rendrakást csak a selejtezés után van értelme elkezdeni, csak azokat a ruhákat tartsd meg, amelyek örömet adnak. Ne tárolj feleslegesen! A holmik mennyiségének csökkentésével megújítod a kapcsolatodat a holmijaiddal, és szeretni fogod a tárgyaidat.
Ha egyes tárgyakat képtelen vagy elengedni, próbáld ki, hogy a kiselejtezett holmit egyelőre csak egy dobozba rakod és félre teszed. Ha egy hónapig nincs rá szükséged, minek tárolod? Ha valamit ritkán, de használsz, azt tedd a szerkényben, fiókban hátulra. Amikor rendet raksz, mindig legyen első kérdés: kényelmes lesz-e innen elővenni és aztán helyre rakni a tárgyat? Ha nem, az új rend nem lesz tartós. Ha igen, örömmel fogod mindig a helyére tenni és a rend erőfeszítés nélkül marad meg.
Önismereti kérdések: Milyen tárgyak okoznak örömöt? Kiktől kaptad ezeket, mik jutnak róla eszedbe? Mit ünezzek arról, mire van valójában szükséged az életben? És mik azok a holmik, amik eddig túl sok helyet foglaltak el a lakásodból/az életedből? Miket adtak hozzá a személyiségedhez azok a holmik, amiktől most már megszabadulsz? Hogyan élnek benned tovább?
3. HELYFOGLALÁS ÉS DOMINANCIA
Találj saját helyet minden holmidnak! Ugyanoda rakd mindennap a mobiltelefonod, a jegyzetfüzeted, a kocsikulcsod. Ahogy neked is van egy ágyad a lakásban, a tárgyaidnak is teremts saját helyet! Ezzel vége az állandó keresgélésnek, és a rend fenntartása is könnyebb lesz. A rendrakás lényege a tárgyak tisztelete. Ha mindennek megvan a saját helye, oda teszed, onnan veszed el, megbízható és kiszámítható lesz a környezeted. Ha többen laktok a lakásban, a saját holmiknak legyen saját helye, például mindenkinek legyen egy saját szekrénye, polca, ahol a személyes tárgyait tárolja – egy helyen! Mindenkinek legyen egy saját kis „szentélye”!
Önismereti kérdések: Ki mennyi helyet foglal el a lakásból? Hogyan tükrözi ez a kapcsolatotokat? Mennyire könnyű tolerálni egymás holmijait? Jutott eszedbe kiselejtezni bármit, ami nem a tiéd? Ugye nem! Ez az egyetlen tabu. Ha mégis megtörtént, sokat tanulhatsz abból, mennyire vagy megengedő, elfogadó vagy domináns ebben a kapcsolatban.
4. A ZAJOS KÖRNYEZET
Minél letisztultabb, minél egyszerűbb, minél puritánabb a környezeted, annál több hely jut a lakásban számodra! A tárgyakon lévő feliratok, a falakon lógó rengeteg kép „zajossá” teszi a környezetet. Ha végig tudod csinálni a fenti pontokat, egy nagy munkával megszabadulsz a felesleges dolgaidtól, és ezután már sokkal kevesebb energiával leszel képes fenntartani a rendet. A fő szabály: tedd egyszerűbbé az életed! Ne bonyolítsd túl a lakásod/életed, törekedj arra, hogy csak a lényegre koncentrálhass.
Önismereti kérdések: Mi helyett rakok folyton rendet? Milyen, valójában fontosabb feladattól vettem el az időt eddig azáltal, hogy folyton pakolásztam? Kitől vettem el az időt, és mitől vont ez el? Az életben is frusztrál, hogy folyton keresgélek? Hogyan tudom az életemet kiszámíthatóbbá és megbízhatóbbá tenni? Mennyire könnyű számomra az életben a lényegen tartani a fókuszt? Könnyen eltereli a figyelmem néhány lényegtelen apróság? Milyen fontos feladatoktól terelt már így el az élet?
A hosszantartó rend 4 lépése tehát:
1) Selejtezés
2) Tárolási mód optimalizálása
3) Saját hely teremtése
4) Egyszerűsítés
Figyeld meg, milyen hatással van a környezeted átalakítása az életedre! A környezetünk és a közérzetünk között oda-vissza működik a kölcsönhatás. Rendezett környezetben jól érezzük magunkat, és ha jól érezzük magunkat, könnyebb a környezetünket is rendben tartanunk.
Ez a cikk Marie Kondo, Rend a lelke mindennek című könyve alapján készült.
(Forrás: Geszvein Erika, pszichológus)
Lehet, hogy egy firka
kció:

Weöres Sándor: Csak a belső táj ne legyen barátságtalan...(Most vagyok hatvanhat éves)

 


"Most vagyok hatvanhat éves. Csak azért nem járok óvodába, mert köhögést kapnék. Csak azért élek, mert még nem haltam meg. Nem leszek öngyilkos, kivárom életem végét. Közeleg amaz idő, amikor az ember a szemétől nem lát, a fülétől nem hall, a lábától nem jár, a kezétől nem fog. Ekkor végleg befelé kell fordulni. Belül sétálni, befelé figyelni. Csak a belső táj ne legyen barátságtalan."

Weöres Sándor

2025. március 16., vasárnap

Mészely Dorka: Egy ottfelejtett vendég...

 


Velem van mindig
Egy ottfelejtett vendég,
Olyasvalaki, akinek
Álcája az emlék,
A kifakult fotók,
Recsegő albumok,
Egy kifeszített pillanat,
Ahol gyermekként én vagyok.
Nagyra nőtt testemben
Jól el tud bújni,
De előjön néha
A pitypangot elfújni.
Látszólag épült egy
Biztos-erős vára,
De beleugrana
Minden pocsolyába.
S észrevétlenül,
Ha fáj, szorít, ég,
Felnőtt hangon, megesve,
Sokszor ő beszél.
Ha megfeledkezem
És csak esznek a napok,
Egyre jobban kiált,
Hogy “hahó itt vagyok”.
Elengedném, ha zavar
A gyermeki hangja,
Mert emlékeztet hogy
Esetleg ő nem így akarta.
Félelmei, vágyai,
Enyémek maradtak,
Csak álarcot adott rám
Ahogy az évek haladtak,
Élményei arról,
Hogy milyen a világ,
Elburjánzottak, mint
Egy szívós virág,
És csalódik sokszor,
Abban tán elsőnek,
Hogy nem, nem tudnak
Mindent, azok, kik “felnőttek”.
Összeköti bennem
A múltat-jelent-jövőt,
És sokszor úgy látom
Mint egy kerékkötőt.
Aztán elszégyenkezem,
Hisz ő még egy gyerek,
Aki a fájdalmáról
Éppen nem tehet.
Félelmei átszövő
Szorongássá váltak,
Bizonyítássá, hogy
Kellek a világnak.
Idefigyelj, ott bent,
Jók vagyunk mi ketten,
Megölellek, s ettől
Megnyugszik a lelkem.
Megszabadulni tőled
Nem akarok soha,
Mert benned él egész
Őseinknek sora,
És tovább is adódik
Ezer, s több évekre,
Hogy hogyan gondolok
A gyermek-énemre.
Akkor nősz fel
Ha látod: Ő nem emlék,
Hanem a lényedben egy örökre
Ottfelejtett vendég.

2025. március 14., péntek

Liebe Attila: Játssz el egy dalt, csak úgy magadnak halkan...





Játssz el egy dalt, csak úgy magadnak halkan, segít elfeledni, hogy valahol baj van… Játssz el egy dalt – csak úgy magadnak halkan, Játszd azt, hogy te is benne vagy a dalban, Játszd azt, hogy mosolyogsz s nem érdekel semmi, Játszd, hogy érdemes minden nap embernek lenni, Játssz koldust vagy királyfit, Játszd, hogy piros fákon fehér levelek közt zöld virág nyílik, Játszd, hogy jobb lesz, Játszd, hogy szebb lesz, Játszd, hogy még lesz…. Játssz el egy dalt – csak úgy csendben magadnak, Játszd azt, hogy a dolgok rendesen haladnak!

/Liebe Attila/

2025. március 13., csütörtök

Gárdonyi Géza: Repülő virágok és drágakövek...








"Mert ha a pillangó repülő virág, a szitakötő meg repülő drágakő. Repülő zafírok, topázok, gránátok meg türkizek! A Teremtő a pillangót meg a szitakötőt bizonyára nem komponálva teremtette, hanem álmában, mikor a világ teremtésében megfáradtan alvásra dőlt a végtelenség csillagvilágos mélyében."

(Gárdonyi Géza)

2025. március 10., hétfő

Tuulia Ortner: Egy szép csillagos égbolt többet ér....

 „Egy szép csillagos égbolt alkalmasint többet érhet, mint az elmaradt kültéri díszvilágítás, egy az erdőben közösen kötött fenyőágcsokor könnyen pótolhat egy karácsonyfát, és egy őszinte hálaszó vagy egy vers időnként szebb lehet némely ajándéknál is.”

/Tuulia Ortner/

10 szívmelengető karácsonyi idézet

2025. március 5., szerda

NAPI ÚTRAVALÓ: A csupán elméleti ismeret mitsem használ...

saját fotóm: Vízpart...(H.Gy.)


"Aki eszi az én testemet és issza az én véremet, az énbennem lakik és én is abban.
Amiként elküldött engem amaz élő Atya, és én az Atya által élek, akként az is, aki engem
eszik, él énáltalam. A lélek az, ami megelevenít, a test nem használ semmit; a beszédek,
amelyeket én szólok néktek, lélek és élet." (János 6,56-57. 63)

"Krisztus testét enni és vérét inni annyit jelent, mint befogadni őt személyes üdvözítőül,
hinni, hogy megbocsátja bűneinket, és hogy ő teljesíti be életünket. Ha szeretetét szemléljük,
elmélkedünk rajta és magunkba szívjuk, akkor válhatunk természetének részeseivé. Ami a
táplálék a testnek, az Krisztus a léleknek. A táplálék nem használhat, csak ha esszük, ha
lényünk részévé válik. Krisztus sem jelent értéket számunkra, ha nem ismerjük őt, mint
személyes üdvözítőnket. A csupán elméleti ismeret mitsem használ. Belőle kell táplálkoznunk,
szívünkbe kell őt fogadnunk, hogy élete a mi életünkké váljék. Szeretetét, irgalmát magunkba
kell innunk. Amiképpen testi életünket a táplálék tartja fenn, úgy lelki életünket Isten igéje.
Minden léleknek önmaga számára kell életet merítenie ebből a gazdag forrásból. Amiképpen
magunknak kell ennünk, hogy táplálékhoz jussunk, úgy kell az igét is magunkhoz vennünk.
Ne csupán mások közvetítésével szerezzük meg!"

(E.G. White: Jézus élete, Válság Galileában c. fejezetből)

2025. március 4., kedd

NAPI ÚTRAVALÓ: A felülről nyert erő...

 




"Adjad fiam a te szívedet nékem, és szemeid 
az én útjaimat megőrizzék."
(Példabeszédek: 23,26)

"Amit meg kell értened, az az akarat tényleges ereje. Ez az emberi természetet uraló
erő, a döntés illetve a választás hatalma. Minden az akarat helyes irányultságán múlik,
amely a tevékenységre hat. A választás képességét Isten megadta az embernek. Tőled
függ, hogy helyesen élj vele. Habár szívedet nem változtathatod meg és a saját erődből
Istent nem szeretheted, mégis a szabad választásodtól függ, hogy őt szolgáld. Mihelyt
átadod akaratodat, ő munkálni fogja benned mind az akarást, mind a cselekvést. Ily módon
egész lényedet Krisztus Lelke uralja, szereteted Isten Fiában összpontosul és gondolataid
összhangban lesznek vele. Ha akaratodat teljesen alárendeled a Megváltónak, akkor egy
minden erőt felülmúló, magasztos hatalommal egyesülsz. Akkor az állhatatossághoz
felülről fogsz erőt nyerni és így állandóan átadva magad Istennek, képes leszel egy új életet,
a hit életét élni!"

(E.G. White: Jézushoz vezető út, Odaadás c. fejezetből)

2025. március 1., szombat

Egy év a bozótosban... (magyar természetfilm)




Aranyhegy Filmműhely készítésében megtekinthető:
https://www.youtube.com/watch?v=Lv6B0Xp3QAE


Bizonyára sokan soha nem gondolkodtak még el azon, mi mindent rejthet egy, az ember által elhagyott bozótos szövevényes mélye. A kisebb-nagyobb fák, cserjék, bokrok, füves tisztások alkotta élettér remek menedék, utódnevelő hely, és nem utolsósorban a táplálékforrások kifogyhatatlan tárháza számos állatfaj számára. Filmünk nem időzik el sokáig egyetlen faj mellett sem. Egyfajta leltár keretein belül ismerheti meg a néző a tengelicet, süvöltőt, citromsármányt, királykát, zöldikét, csuszkát, fenyőpintyet, szajkót, tövisszúró gébicset, gyurgyalagot, fácánt, néhány másodpercre megcsodálhatja a rejtőzködő harist és láthatja például az őszapó érdekes fészek építési szokásait. A négylábúakat sem hanyagoljuk el. Feltűnik a filmben a titokzatos és ritka vadmacska, de helyet kap az európai őz, a vaddisznó, a gímszarvas és a mezei nyúl is. Egy teljes év alatt gyűjtöttük be a film képi anyagait hóban, fagyban, tavaszi melegben, viharban, rekkenő hőségben és őszi lombhullás idején. Jó szórakozást kívánunk! A film zenei anyaga meghallgatható itt:    • Egy év a bozótosban (Filmzene)  

ÉNEK: Gyönyörű reggel...(Morning Has Broken)






https://www.youtube.com/watch?v=kyf6TixDBh4

A dal szövege:

Gyönyörű reggel jön üzenettel, új ígérettel, harmatcseppel. Pont úgy, mint régen az első hajnal, hitet ébresztve, madárdallal.

Mindenért hála, az egész életért, a friss esőért, a napfényért. Köszönet Néked, minden szép énekért, dicsérlek Téged minden jóért! Enyém a napfény, enyém a reggel, új lapot kezdek a Te erőddel. Nagy Lehetőség, hagyd kihasználnom, míg az új édent majd meglátom!

NAPI ÚTRAVALÓ: Mindig feljebb és feljebb...

 




"Az igazak ösvénye olyan, mint a hajnal világossága, amely minél tovább halad, annál világosabb lesz, a teljes délig." 
(Példabeszédek könyve 4,18)

"A felfelé vezető út lehet rögös és meredek. Jobbra-balra szakadékok tátonghatnak.
Útközben számos akadállyal kell megküzdenünk, dolgoznunk kell akkor is, amikor már
fáradtan a nyugalom után vágyunk, vagy harcolnunk kell akkor is, amikor az erőnk már
elfogyott és bíznunk kell, amikor a reményünk szertefoszlott. Az élet meredek útján
mégis, mindenütt fellelhetők az öröm forrásai, amelyek a bölcsesség útján haladó, fáradt
vándorokat felüdítik. A szenvedések közepette is vidáman kitartanak, mert Krisztus -
akit lelkük szeret - láthatatlanul halad mellettük. Minden egyes felfelé vezető lépésnél
határozottabban érzik kezének érintését, minden egyes lépésnél újabb sugarakat vetít
ösvényükre a láthatatlan Úr, és dicsénekük mind magasabbra szárnyal. Így haladnak
mindig feljebb és feljebb, míg végül dicshimnuszuk  egyesül az Isten trónusa köré
sereglett angyalok énekével."

(E. G. White: Gondolatok a Hegyi beszédről, Szoros az a kapu c. fejezetből)