1. Ne várd, hogy a gyermeked olyan lesz, amilyen te vagy, vagy amilyennek te szeretnéd, hogy legyen. Segíts neki abban, hogy önmaga lehessen, és nem a te másolatod.
2. Ne kérd a gyermekedtől, hogy visszafizesse neked mindazt, amit érte tettél. Hiszen te adtál neki életet, hogyan is tudná ezt valaha meghálálni? Ő is életet ad majd valaki másnak, és ez a hála visszafordíthatatlan törvénye.
3. Ne mutasd ki az elégedetlenségedet a gyerek előtt, mert ez visszaüthet rád idősebb korodban. Hiszen ahogy a mondás is tartja, ki mint vet, úgy arat.
4. Ne kezeld fölényesen a problémáit. Az életben mindenkinek megvannak a maga problémái, és a gyereknek sem könnyebb, mint neked, sőt, talán még nehezebb is, mert neki még nincs tapasztalata.
5. Soha ne alázd meg.
6. Ne feledd, hogy a legfontosabb találkozások a gyermekeinkkel való találkozások. Ezért maximálisan figyelj rájuk – soha nem tudhatod, ki válik majd belőle.
7. Ne bánkódj, ha valamit nem tudsz megtenni a gyermekedért, ne feledd: soha semmi nem elég, amit érte teszel, amíg nem teszel meg mindent, amit csak tudsz.
8. A gyermek nem egy zsarnok, aki az egész életedet az irányítása alatt tartja. Ő az a kincs, amelyet az élet adott neked, segíts neki megtartani és továbbfejleszteni a benne rejlő kreativitást.
9. Tanulj meg szeretni egy idegen gyereket. Soha ne viselkedj úgy egy idegennel, ahogy te sem akarnád, hogy mások viselkedjenek a te gyerekeddel.
10. Akkor is szeresd a gyerekedet, ha nem tehetséges, balszerencsés, ügyetlen, vagy már felnőtt. Beszélj vele, örülj neki, mert egy gyermek jelenléte ünnep, amit nap, mint nap át kell érezned.
Janusz Korczak (1878-1942), lengyel pedagógus, író, orvos, társadalmi aktivista, aki háromszor is megtagadta, hogy a saját életét mentse.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése